Gimnazjaliści z wizytą u książąt Radziwiłłów

Dziś uczniowie naszej szkoły zawitali do majątku książąt Radziwiłłów w Nieborowie, gdzie wzięli udział w dwóch lekcjach muzealnych. Pierwsze zajęcia pt.” Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe” pokazały im, że dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Dowiedzieli się również kim był burgrabia, koniuszy, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego oranżeria.

Dzięki zajęciom młodzież wie już jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.

Na sam koniec tych zajęć wszyscy otrzymali nagrody, za zaangażowanie i zdobytą wiedzę.

Po krótkiej przerwie na posiłek gimnazjaliści zawitali w Pałacu, gdzie mogli przekonać się, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień w Nieborowie.

Dzięki fachowemu i godnemu uznania przedstawieniu faktów i ciekawostek z życia rodziny Radziwiłłów bliższe stały się im osoby właścicieli majątku, za co dziękujemy paniom przewodnik.

Wycieczkę zorganizowała pani Ewa Rosiak, dzięki pozyskaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie.

W opiece nad uczniami pani Rosiak pomagali: pani Maria Kowalewska oraz panowie Rafał Marcinkowski, Edward Kaczmarek i Robert Kowalewski.

Ada Rosiak


Rok szkolny: