Październik 2016

Wycieczka do Warszawy

28 października miała miejsce wycieczka do Warszawy. Na miejsce przybyliśmy o godz. 9.00. Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Placu Zamkowego, a następnie urokliwymi uliczkami udaliśmy się na Stary Rynek.

Porządkowanie grobów na cmentarzu parafialnym

Jak co roku, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie Szkoły Podstawowej pod opieką pań nauczycielek udali się na cmentarz parafialny w Bierzwiennej Długiej, aby uporządkować groby i zapalić znicze. Wszyscy ochoczo przystąpili do pracy grabiąc, zamiatając i czyszcząc pominiki oraz groby poległych w walkach niepodległościowych oraz groby zasłużonych dla społeczności bierzwienskiej.

Święto Pieczonego Ziemniaka 2016

28 października 2016 roku rozstrzygnięto konkursy w ramach Święta Pieczonego Ziemniaka. W czasie apelu Pan Dyrektor wręczył nagrody i dyplomy dla uczniów w poszczególnych kategoriach:

Konkurs plastyczny

Kategoria bibuła:
1. miejsce- Kacper Paluszak – I b
Jakub Mila- I a
2. miejsce- Mikołaj Szurgot – I b
3. miejsce- Andrzej Dębski- I a
Marcin Wytlib- I b

Wyróżnienie- Julia Jankowska- I a

Spotkanie z teatrem

"Dziady"    żródło: NTE we Wrocławiu

27 października uczniowie klas I i II naszego Gimnazjum obejrzeli przedstawienie na motywach "Dziadów" Adama Mickiewicza, z którym na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie wystąpił Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Na spektakl złożyły się obszerne fragmenty II części dramatu uzupełnione epizodami z części I i IV oraz wierszem "Upiór".

Mini Master-Chef

Dzieci z klasy II lubią przygotowywać różne potrawy. Tym razem pracowały w trzech grupach. Grupa pierwsza przygotowywała kanapki, grupa druga - sałatkę, a trzecia grupa zajęła się przygotowaniem deseru.

Celem tej zabawy kulinarnej było promowanie zdrowego odżywiania, w którym królują owoce i warzywa. W naszej pracy zawsze możemy liczyć na wsparcie rodziców. Tym razem dzieciom pomagała p. Małgorzata Chmielecka- mama Michaliny.

Kasztanobranie 2016

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji „ Kasztanobranie” . W tym roku zebraliśmy 2386,4 kg kasztanów, w tym gimnazjum 1566,6 kg i szkoła podstawowa 819,8 kg.

Wyniki zbiórki kasztanów w gimnazjum.
I miejsce - Błażej Górniak 450,4 kg,
II miejsce – Konrad Kaczmarek 373,7 kg,
III miejsce – Oliwia Jankowska 246,3 kg,
IV miejsce- Weronika Proszowska 119,1kg,
V miejsce – Dominika Olejniczak 100 kg,
VI miejsce- Łukasz Dobrowolski 92 kg
W zbiórce udział wzięli: Królasik Wiktor, Sędziak Agata,Sowiński Jacek.

Mistrzostwa gminy w halowej piłce nożnej

W niedzielę 23 października odbył się w Kłodawie turniej o mistrzostwo gminy w halowej piłce nożnej chłopców szkół podstawowych i gimnazjów.

Zawody odbywały się w ramach Kłodawskich Dni Sportu. W rozgrywkach wzięły udział cztery gimnazja: Górki, Wólka Czepowa, Rysiny i Kłodawa, oraz pięć szkół podstawowych: Kłodawa, Bierzwienna, Wólka Czepowa, Górki i Korzecznik.

W kategorii gimnazjów najlepsza była drużyna z Górek. Rysiny zajęły 3 miejsce za Wólką Czepową.

Biegi przełajowe w Soczewce k. Płocka

Zawodnicy Gimnazjum w Rysinach po biegu Soczewka

W sobotę 22 października uczniowie Gimnazjum w Rysinach wzięli udział w młodzieżowych biegach przełajowych w Soczewce koło Płocka.

Impreza ta ma rangę mistrzostw regionu płockiego w biegach przełajowych. Nasi zawodnicy spisali się znakomicie i zajmowali wysokie pozycje w swoich biegach.

Najlepsza w biegu na 500m dziewcząt była Weronika Szałańska. W tym samym biegu czwarte miejsce zajęła Weronika Buszka.

Stypendia 2016

Dnia 21.10.2016r. odbyło się wręczenie stypendiów dla 4 uczniów naszego gimnazjum.

Uczniowie po spełnieniu kryteriów aktywności społecznej i uzyskaniu średniej ocen minimum 4,7 otrzymali stypendia współfinansowane przez Towarzystwo Samorządowe w Koninie oraz lokalne Stowarzyszenie "Rozwój Lokalny i Edukacja" w Rysinach.

Otrzęsiny 2016

20 października 2016 r. w naszym gimnazjum odbyły się "Otrzęsiny" uczniów klas pierwszych.

Już od samego rana przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego malowali pierwszakom wąsy i noski oraz wręczali "kocie medale". Po lekcjach odbyła się dyskoteka integracyjna z licznymi konkursami, których celem było sprawdzenie wiedzy i zdolności uczniów klas pierwszych.

Konkursy z nagrodami przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski pod opieką pani Iwony Łagodzińskiej. Całość w fotorelacji uwieczniła pani Ewa Rosiak.

Dookoła Europy

Przez ostatnie tygodnie uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej zgłębiali wiedzę związaną z kontynentami i państwami Europy. W trakcie zajęć dzieci poznawały ciekawostki, kulturę i tradycje krajów starego kontynentu. Podsumowaniem tych działań był przeprowadzony konkurs i quiz związany z tradycyjnymi strojami poszczególnych krajów oraz przygotowanie, wraz z wychowawczynią, smacznego bufetu. Na stole znalazły się tradycyjne potrawy naszych bliższych i dalszych sąsiadów - największym powodzeniem cieszyła się pyszna pizza, ale nie zabrakło także owoców, warzyw i ich przetworów.

Wycieczka do Fabryki Wrażeń

Jak każdego roku wycieczka do Fabryki Wrażeń w Koninie cieszyła się dużym powodzeniem. Wzięły w niej udział dzieci z klas 0-3, ale i dla kilku starszych uczniów również znalazło się miejsce. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: B. Janikowska, D. Lewandowska, A. Andrzejczak i p. I. Skibińska. Jak sama nazwa miejsca wskazuje, wrażeń dzieciom nie zabrakło. W drodze powrotnej padały pytania: kiedy znów tu przyjedziemy?

Udany bieg Miriam w Licheniu

W sobotę 15 października uczennica Gimnazjum w Rysinach - Miriam Buszka wystartowała w II edycji Biegu Papieskiego w Licheniu. Sportowcom towarzyszyło hasło „Musicie od siebie wymagać”.

W tej edycji biegu wystartowało 450 biegaczy na dystansach 5km, 10km, i w rajdzie Nordic Walking. Szczegółową relację z biegu możecie zobaczyć tutaj.

Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W czwartek 13 października miały miejsce uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. W tym roku szkolnym, w przedstawieniu tematycznie nawiązującym do tej uroczystości, wytstąpili uczniowie klasy czwartej, pod czujnym okiem wychowawczyni p. Marii Kurpik.

Uczniowie przedstawili montaż słowno- wokalny oraz krótkie scenki z życia klasy. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom naszej szkoły.

Po występach uczniów pan Dyrektor wręczył wyróżnienia pracownikom szkoły.

Zajęcia w barwach jesieni

Uczniowie klasy II wszystkie swoje działania edukacyjne podporządkowali jesieni. Tworzyli przepiękne kompozycje przestrzenne z darów jesiennego ogrodu, które znalazły później odzwierciedlenie w pracach plastycznych.

Wynikiem zespołowej pracy był też plastelinowy park. W klasie nie zabrakło nawet małego wrzosowiska. Działania przyrodnicze nie obyły się bez eksperymentów z wykorzystaniem szyszek i soli.

Jak powstaje chleb?

Takie wyzwanie upieczenia chleba podjęli się uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią. Po przygotowaniu produktów, wspólnymi siłami wyrobiono i upieczono chleb. Udał się wspaniale! Najsmaczniejszy był gorący z masłem, ale i następnego dnia przygotowane jesienne i kolorowe kanapki z naszym chlebem smakowały wyśmienicie.

Pierwsze sukcesy w nowym roku szkolnym

Uczennice klasy II wizęły udział w konkursie plastycznym "Od Muzykanta do Skrzetuskiego". Konkurs został zorganizowany z okazji 70 lecia Biblioteki Publicznej w Kłodawie pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Patronat nad konkursem objął Burmistrz Kłodawy pan Robert Olejniczak. Nagrody zdobyły:

I miejsce Natalia Rosiak- klasa II
II miesce Zuzanna Sędziak - klasa II.

Serdecznie gratulujemy !

Konkurs fotograficzny „Ja i mój przyjaciel pies”.

Konkurs fotograficzny
„Ja i mój przyjaciel pies”.
Regulamin
1. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Uczniowski i Sklepik Szkolny Gimnazjum nr 3 w Rysinach Kolonii.
2. Konkurs ma charakter otwarty.
3. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie Zespołu Szkół (SP Bierzwienna, Gimnazjum Rysiny).
4. Tematyka konkursu dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół- psów.
5. Uczestnik może zgłosić maksymalnie 1 zdjęcie w formie cyfrowej z opisem( imię i nazwisko uczestnika, klasa , imię psa)
6. Wymagania techniczne:

Święto Chłopca w Szkole Podstawowej

Dzień Chłopca to, obok Dnia Kobiet, również ważna data w życiu Szkoły Podstawowej. Z tej to okazji, we wtorek w świetlicy wiejskiej miała miejsce dyskoteka szkolna, na którą zostali zaproszeni uczniowie obojga płci. Wszyscy - od przedszkolaka do szóstoklasisty- bawili się świetnie, aż żal było wracać do domów.

Dzień Chłopaka

30 września 2016 r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Chłopaka.
Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego, w imieniu wszystkich gimnazjalistek, złożyły chłopakom życzenia i wręczyły im słodkie upominki.
W czasie okolicznościowego apelu przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego wylosowała chłopaka, który otrzymał upominek ufundowany przez sklepik szkolny. Szczęśliwcem okazał się uczeń klasy III a – Marcin Rzetelski. Gratulujemy!

Ada Rosiak